Czy psychoterapia pomaga w leczeniu depresji?

depresjaTrudna sytuacja rodzinna, dysfunkcyjny związek, utrata bliskiej osoby lub problemy w pracy czy ze zdrowiem mogą skończyć się walką z depresją. Jest to długotrwały proces, gdyż samo zdiagnozowanie tej dolegliwości wymaga czasu i wieloetapowych analiz. Gdy już potwierdzimy, że to depresja wpływa na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie, pojawia się pytanie „co dalej?”.

Depresja chorobą naszych czasów

Mówi się, że depresja jest efektem naszych czasów, pośpiechu i życia w ciągłym stresie. Jednak to schorzenie istniało od dawna i tak samo od dawna lekarze starają się wskazać jak najlepszy sposób walki z nim. Jest to coś więcej niż tylko złe samopoczucie, to zaburzenie nastroju, które uniemożliwia codzienne funkcjonowanie: kontakty z bliskim, wykonywanie pracy zawodowej, a nawet wstawanie i kładzenie się spać. Gdy zauważymy u siebie przedłużający się stan odczuwania smutku, zaburzenia snu, długotrwały brak apetytu i obojętność na wydarzenia wokół nas, najlepiej udać się do poradni psychologicznej. Specjalista z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą sprawdzi, czy jest to czasowy spadek nastroju, czy zagrażająca naszemu zdrowiu depresja. Przedstawi też metody walki z nią, wskazując najlepszy dla pacjenta sposób.

Psychoterapia lekiem na całe zło?

Leczenie depresji przybiera różne formy, jednak jedną z nich powinna być psychoterapia. Należy dojść do źródła problemu i przepracować go, aby pacjent zrozumiał mechanizm działania depresji. Leki mogą pomóc na chwilę, ale bez lokalizacji przyczyny nie pozbędziemy się smutku i poczucia bezradności. Na szczęście poradnie oferują różne rodzaje terapii, które każdy może dopasować do swoich preferencji i potrzeb.

Terapia indywidualna skupia się na danej osobie, związana jest z dokładną analizą jej życia, najważniejszych wydarzeń i relacji z bliskimi. Terapia grupowa rozkłada obowiązek opowiadania o sobie między większą ilość osób, zdejmuje ciężar bycia w centrum uwagi terapeuty i uczy nowych relacji z innymi. Każda z nich warta jest rozważenia, gdyż przyspieszy wyjście z trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.