Czy z jąkaniem można wygrać?

mężczyznaJąkanie niewątpliwie może być sporym kłopotem. Stwarza ono bowiem liczne problemy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim w kontekście komunikacji z innymi ludźmi. Osoby, które się jąkają, często mają problem z nawiązywaniem relacji – zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Pod wpływem choroby izolują się od społeczeństwa, aby nie narażać się na stresujące sytuacje. Takie postępowanie nie powinno być jednak koniecznością. Z jąkaniem można wygrać, a prawdopodobieństwo sukcesu jest bardzo duże, o ile tylko zostaną w tym celu podjęte odpowiednie kroki.

Przykładem tego, że można sobie poradzić z jąkaniem, są historie różnych znanych osób, które wygrały z tą dolegliwością i mimo niekorzystnych predyspozycji z powodzeniem sprawują funkcje publiczne. Dziś osoby zmagające się z jąkaniem mają nie byle jakiego sojusznika w tej sprawie. Jest nim nie kto inny jak Joe Biden, 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. Amerykański przywódca od dzieciństwa zmagał się z jąkaniem, co jednak nie przeszkodziło mu w tym, aby został politykiem najwyższej rangi.

Charakterystyka terapii

Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z jąkaniem jest zapisanie się na terapię. Jej specyfikę należy ustalić podczas wizyty u logopedy. To właśnie skierowanie się do tego specjalisty powinno być pierwszym krokiem w drodze do zwycięstwa nad jąkaniem. Logopeda ma bowiem uprawnienia do tego, żeby określić, jak poważny jest problem i jakie działania powinny zostać podjęte po to, aby się go pozbyć. To właśnie wówczas zapada decyzja o odmianie terapii.

Pracując w trakcie terapii nad wyeliminowaniem jąkania, stosuje się szereg działań. Niektóre z nich to kształtowanie prawidłowego oddechu, nauka płynnej mowy, a także liczne techniki relaksacyjne i psychoterapeutyczne. Jąkanie jest bowiem przypadłością, która ma w dużej mierze charakter psychologiczny i to właśnie odpowiednie nastawienie umysłowe jest podejściem, które pozwala sobie radzić z tą chorobą. Jeśli wszystkie środki zostaną zastosowane, istnieje duża szansa na to, aby wyjść zwycięsko z walki z jąkaniem.