Czym psycholog różni się od psychiatry?

psychologPsycholog oraz psychiatra to określenia nierzadko wciąż mylone, choć specjalizacje te w sposób znaczący się od siebie różnią. Czym dokładnie? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Psychiatra, czyli lekarz po medycynie

Psychiatra to w praktyce lekarz, który ma za sobą studia medyczne trwające 6 lat, a także specjalizację w dziedzinie psychiatrii. Posiada więc gruntowną wiedzę w dziedzinie anatomii oraz tego, jak działa ludzki organizm, co skutkuje również tym, że w przeciwieństwie do psychologa może przepisywać leki oraz tak jak lekarz wystawiać zwolnienia.

Zawód psychologa i jego specyfika

Zupełnie innym zawodem jest psycholog, czyli specjalista mający tytuł magistra właśnie w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do psychiatry nie jest on lekarzem, dlatego też nie ma możliwości przepisywania farmaceutyków. Również posiada jednak szereg kompetencji sprawiających, że w przypadku konkretnych przypadków jego pomoc może być nieoceniona.

Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Ważną informacją jest też to, kiedy najlepiej skorzystać ze wsparcia każdego z tych specjalistów. Generalnie do psychiatry należy zgłosić się przede wszystkim w przypadku podejrzewania problemów zdrowia psychicznego oraz gdy ze względu na posiadane problemy codzienne funkcjonowanie jest utrudnione lub staje się wręcz niemożliwe.

Pomoc psychologa sprawdzi się natomiast w przypadku bieżących problemów takich jak stres, trudności z poradzeniem sobie z utratą bliskiej osoby, a także kłopoty rodzinne. Taki specjalista przeprowadza też badania psychologiczne, które będą przydatne w celu oceny cech osobowościowych, czy też predyspozycji zawodowych. Takie badania mogą okazać się więc przede wszystkim punktem wyjścia, aby podejmować kolejne działania mające na celu poprawę życia i różnych aspektów z nim związanych.

Jak doskonale widać, zawód psychologa znacząco różni się od zawodu psychiatry. Specjaliści ci mogą jednak współpracować ze sobą, aby pokierować pacjenta w odpowiednim dla niego kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.