Mechanizm powstawania uzależnienia. Kilka słów o układzie nagrody

terapiaUzależnienie to poważny problem, który dotknąć może każdego z nas bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy sytuację życiową. Wszystko zaczyna się dość niewinnie, nie wyobrażamy sobie dnia bez kieliszka wina do obiadu lub zakupów w konkretny dzień tygodnia. Z czasem staje się to naszą główną odskocznią i jedynym źródłem przyjemności. Dlaczego tak się dzieje?

Jak leczy się uzależnienia?

Jeśli zauważymy niepokojące sygnały, że dzieje się coś niedobrego, tracimy poczucie kontroli nad życiem z powodu pracoholizmu, nadużywania alkoholu czy środków psychoaktywnych, warto odwiedzić specjalistę od terapii uzależnień. Uświadomienie sobie problemu to pierwszy krok w dobrą stronę.

W zależności od osobistych preferencji, zaawansowania uzależnienia dostępne są różne formy terapii: w grupie lub indywidualna. Każda polega na innej pracy nad sobą, ale pomaga odnaleźć właściwą drogę. Grupowa pomaga uświadomić sobie, że nie jesteśmy sami z problemem. Indywidualna pozwala się otworzyć. Jednak podstawą wyjścia z uzależnienia, jest poznanie jego mechanizmów i tego, że łączy się przede wszystkim z odczuwaniem przyjemności.

Na czym polega układ nagrody?

W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w biegu i pośpiechu, bardzo łatwo przeoczyć sygnały, że coś, co kiedyś było niewinną rozrywką, dziś stało się aktywnością, bez której nie możemy funkcjonować. Układ nagrody wykształcił się w naszym organizmie, aby motywować nas do zachowań korzystnych dla naszego organizmu, to dzięki niemu odczuwamy przyjemność. Jednak w połączeniu z uczuciem odprężenia, spokoju, zaspokojenia potrzeb i zaburzonym poziomem dopaminy może przestać działać zgodnie ze swoimi założeniami.

Dopamina oddziałuje na nasz układ nerwowy, regulując zachodzące procesy psychiczne czy emocjonalne. Niedobór jest przyczyną depresji, stałego poczucia lęku, co popycha do niebezpiecznych zachowań i sięgania po używki. Nadmiar wpływa na to jak postrzegamy rzeczywistość i może popchnąć nas na przykład do hazardu. Mechanizm uzależnienia polega na łączeniu uczucia przyjemności z daną aktywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.