Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

mężczyzna podczas wizyty u psychologaWiele osób bardzo obawia się pierwszej wizyty u psychologa. Najczęściej jednak wynika to z niewiedzy  i braku informacji o tym, czego mogą się na niej spodziewać. Warto jednak pamiętać, że udajemy się do gabinetu, aby uzyskać pomoc w konkretnych sprawach, więc jest to miejsce w pełni nam życzliwe i przygotowane do tego, aby skutecznie rozprawić się z naszymi problemami.

Co musisz wiedzieć o pierwszej wizycie u psychologa?

W czasie pierwszej wizyty w gabinecie psychologicznym nie będzie stawiana żadna diagnoza. To spotkanie ma posłużyć Tobie i terapeucie do lepszego poznania się. Specjalista musi przeprowadzić dokładny wywiad, będzie zadawać pytania. Jest to więc rodzaj rozmowy, połączony z obserwacją pacjenta. Na podstawie zebranych informacji może on zaproponować odpowiednią terapię. Jest ich kilka rodzajów, w związku z tym musi ona zostać dopasowana do rodzaju problemów, jakie są do przepracowania u danej osoby. Od tego będzie zależeć częstotliwość spotkań, a także długość terapii.

Psycholog zaproponuje nam dobraną do naszych potrzeb terapię. Poznamy również zasady, jakie będą nas w związku z nią obowiązywać, np. te dotyczące ilości nieobecności usprawiedliwionych na spotkaniach – każdy może się rozchorować, jednak terapia musi mieć ciągłość, w związku z czym nie możemy opuszczać zbyt wielu spotkać i zbyt często. Musimy się jak najbardziej w nią zaangażować, gdyż będzie ona naszą drogą do wyzdrowienia i lepszego samopoczucia.

Jak długo trwa pierwsza wizyta i jak się do niej przygotować?

Zwykle zarezerwowany jest na nią czas około godziny, jednak zdarza się, że to pierwsze spotkanie trwa nieco krócej. Wiele zależy od naszej otwartości i samego problemu, z którym przychodzimy. Psycholog musi nas nieco poznać i stwierdzić czy i w jaki sposób może nam pomóc. Jeśli chodzi o przygotowanie się do wizyty, to z pewnością warto się wcześniej zastanowić, z jakimi problemami się udajemy, czego oczekujemy Jeśli się stresujemy, to spiszmy sobie to na kartce. Gdy nasuwają nam się pytania do psychologa, to również warto je zapisać.