Zaburzenia SI to brak umiejętności właściwego odbioru i interpretacji bodźców sensorycznych, co skutkuje nieprawidłową reakcją na przeżywane wrażenia zmysłowe. Rozpoznaje się je najczęściej u dzieci, a zaniechanie działań mających na celu poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i motorycznej może przysporzyć problemów w życiu dorosłym.
Na czym polega terapia SI?
Terapia integracji sensorycznej oparta jest na badaniach o tzw. plastyczności mózgu z zakresu neurologii oraz sfery behawioralnej. Polega na wprowadzeniu dziecku ćwiczeń i zabaw, których celem jest wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych. W wyniku rehabilitacji następuje kontrolowana stymulacja systemów zmysłowych, która przekłada się na poprawę motoryki i adekwatnych reakcji na bodźce. Terapię prowadzi certyfikowany terapeuta SI w specjalnie przygotowanej do tego pracowni. Jeśli szukasz terapii integracji sensorycznej w Garwolinie, zapraszamy do naszego centrum pomocy psychologicznej.
Jakie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego?
Zanim dziecko rozpocznie terapię SI konieczne jest postawienie diagnozy w zakresie rozwoju procesów sensorycznych opartej na szczegółowym wywiadzie z rodzicami, badaniu dziecka i obszernej ankiecie. Do specjalisty należy się udać, jeśli u dziecka występują charakterystyczne typy zachowań:
- jest płaczliwe i niespokojne,
- często wybudza się w nocy, ma trudności z zaśnięciem,
- ma problemy z utrzymaniem równowagi,
- jest pobudzone lub przeciwnie – apatyczne,
- nie lubi się przytulać,
- drażnią go metki z ubrań,
- lubi ekstremalne przeżycia,
- ma trudności w czytaniu i pisaniu.
Wymienione cechy mogą różnić się w zależności od wieku dziecka, dlatego ważne jest, aby rodzic udał się do specjalisty, gdy tylko zauważy pierwsze niepokojące objawy.